فراخوان ادبی «کربلا به روایت امروز» منتشر شد.

فراخوان ادبی «کربلا به روایت امروز» منتشر شد.

 در فراخوان ادبی «کربلا به روایت امروز»، که به پیشنهاد معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان و به همت دو معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در دو واحد دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی برگزار می‌شود، دانشجویان می‌توانند در فاصله عاشورا تا اربعین، روایت خود از سفر به کربلا را (با تأکید بر پیاده‌روی اربعین) در قالب داستان، ناداستان‌ و دل‌نوشته، ارسال کنند.

محمدرضا رهبری، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، در خصوص این فراخوان به ایسنا گفت: مجریان این طرح، سازمان دانشجویان دو واحد معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی در دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی هستند.

او با اشاره به اهداف فراخوان ادبی «کربلا به روایت امروز» تصریح کرد: هدف اولیه این است که معرفت زیارت سیدالشهدا در افراد افزایش یابد. در واقع می‌خواهیم یک رویداد ساده و معمول به یک رویداد همراه با بینش و آگاهی تبدیل شود. هدف دوم ما این است که افرادی که در عرصه ادبیات صاحب ذوق و قلم هستند در این رویداد شرکت کرده و تجربه‌نگاری کنند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با بیان اینکه ویژگی‌ ادبیات روایی این است که به مخاطب این امکان را می‌دهد تا جایی که هرگز نبوده است را تصور کرده و با کسانی که هرگز ارتباط برقرار نکرده است، ملاقات و شناخت عمیق‌تری پیدا کند، تأکید کرد: سومین هدف ما هم این است که کسانی که تجربه شرکت در این آیین را ندارند، از طریق ادبیات روایی با جهان و دنیای این سفر ارتباط برقرار کنند.

رهبری با بیان اینکه همیشه دو رویکرد کلی در پرداخت به عاشورا و فرهنگ آن وجود داشته است، افزود: در رویکرد اول، برخی کارهای ادبی به‌صورت مستقیم به رویداد می‌پردازند و به‌صورت تاریخی و تحلیلی با رویداد برخورد می‌کنند و در رویکرد دوم نیز به‌صورت غیرمستقیم و از طریق مناسک به عاشورا می‌پردازند، و کار ما از نوع دوم است. روایت مناسک مربوط به اربعین سوژه اصلی فراخوان ما است و این روایات قرار است به اثر ادبی تبدیل شوند. ادبیات اینجا ابزاری است که برای واکاوی زیارت اربعین به کار می‌رود.

او با بیان اینکه متقاضیان می‌توانند به ابعاد مختلف زیارت اربعین و کربلا در قالب جستارنویسی و ادبیات غیر توصیفی نیز بپردازند و آثار خود را ارسال کنند، خاطرنشان کرد: در نظر داشته باشید که این رویداد، سالیان طولانی برگزار می‌شده و در یک دهه اخیر گسترش یافته و جزو مناسک جدید و وسیع با ابعاد متعدد در جهان تشیع است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان ادامه داد: هر متن ارسالی نباید بیش از ۲ هزار کلمه باشد. آثار باید با فونت B نازنین ۱۴ در قالب فایل word یا PDF نوشته شده و همراه با نام و نام خانوادگی، شماره تلفن همراه و تصویر کارت دانشجویی تا تاریخ ۲۶ شهریورماه سال ۱۴۰۲ به نشانی studentcityjdisf@gmail.com ارسال شوند.

رهبری با اشاره به اینکه آثار در قالب‌های مجزا به‌گزینی خواهند شد و فرایند داوری و اعلام نتایج تا حدود ۱۰ روز پس از پایان مهلت فراخوان اتمام خواهد یافت، افزود: آثار منتخب، به همت انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر خواهد شد. یادداشت‌های این نویسندگان نشر عمومی خواهد یافت و ان‌شاءالله اجر معنوی خواهند برد.

او با بیان اینکه بسیاری خیلی از افراد، یادداشت‌هایی در خصوص زیارت اربعین را برای مخاطبان شخصی خود به اشتراک گذاشته‌اند و یا تجربه‌نگاری‌های شخصی از این سفر دارند که در جایی به‌صورت رسمی منتشر نکرده‌اند، اضافه کرد: این افراد می‌توانند در فراخوان ادبی «کربلا به روایت امروز» شرکت‌کرده و تجربه جدیدی کسب کنند. ما پذیرای یادداشت‌ها، دل نوشته‌ها، داستان‌ها و ناداستان‌ها مخاطبان در خصوص زیارت کربلا و به‌ویژه اربعین هستیم.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در پایان گفت: ملاک اصلی شرکت‌کنندگان در فراخوان ادبی «کربلا به روایت امروز» این است که دانشجویان در این رویداد شرکت کنند و ما بر این تأکید نداریم که دانشجویان صرفاً اصفهانی باشند یا در اصفهان تحصیل کنند.

۰ ۰ ۰ دیدگاه

دیدگاه‌ها

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی

اخبار فراخوان ها ، جشنواره ها و نمایشگاه های هنری و ادبی

دسته‌بندی
آخرین مطلب
پربیننده ترین مطالب
بایگانی